Som ni vet gjorde C den där dealen när jag skulle ta en extra morgonmjölkning efter en sen kväll. Det betydde ledig dag för mig idag, hela dagen! Började med en sovmorgon, 10timmars sovnatt, underbart. Jag drog direkt på mig träningskläder, tog med mig vovven och gick en morgonprommis runt sjön innan frukost. Faktiskt superskönt! Jag, promenadhataren men efter att inte ha sprungit på ett tag var det himla nice. Något jag kommer börja göra mer och mer nu, bara gå. Boring! Men det bådar ju gott att jag tyckte det var skönt nu så då hoppas jag det går bra att fortsätta.
Resten av dagen har spenderats på Rotsidan. Med mina fina tjejer! Vi, lilla trion 😉 Surr, solning och gott picknickfika. Tack för en mysig dag bästa ni!
Fanny kom på eftermiddagen och även Nattis tittade in när hon hade vägarna förbi, en glad överraskning. Vi gräddade våfflor (igen…) ute på altanen. Det fick bli dagens middag.
Det tar inte slut där. Jag har fått hoppa av brandkåren nu, direkt på grund av bäbis. Stenhårda regler. Fostret är så superkänsligt mot miljögifter och sånt. Vi har ju världens säkerhet ändå såklart att så fort det är minsta lilla rök eller så är det ju andningsskydd på som gäller men man vill inte ta några risker.
Min jourgrupp har gått på nu för den här veckan och de hade övning idag. Jag hängde med, vi skulle bara åka omkring och kolla brandposter, vart de finns. Efter det blev vi bjudna, vi två till den tredje på fika. Även en ny kille som precis flyttat hit och kommer att hoppa in istället för mig. Supertrevligt och mysigt på en stor altan precis vid vattnet.
En lyxdag. Fullproppad med så många vänner! En riktig dos socialt umgänge har jag fått mig idag, så tacksam! C har jobbat precis hela dagen. Tok, i värmen. Men det är hans val och han har fått mycket gjort och verkar himla nöjd över sin arbetsainsats idag, och det är ju bra!
Nu har tiden tickat iväg och det är dags att sova. Så en himla nöjd P säger godnatt och så hörs vi imorgon, kram!





