C hade morgonmjölkningen. Han ringde och väckte mig 05.00, kvigorna är ute! Suck och stön, bara att kliva upp. De hade fått upp stora porten! En stor sprint som låses med en spik men spiken har försvunnit. Ja kor är inte dumma kan jag ju säga! 14st var ute men med lite kraftfoder och lite "kooosseernaaa!" så på ett par minuter va de inne igen
Skönt att lägga sig igen sen ett tag
Jourar dagtid åt pappa och fick ett larm på förmiddagen! Singelolycka, men vi fick vända om innan vi hann komma fram, Ullånger hade det under kontroll ![]()
Resten av dagen har jag klippt några kor. C har varit och hämtat ett ballass som inte var "bara". Häll inte på att ta sig därifrån med vagnen, balar som ville ramla av vagnen…Men hem kom han till slut ![]()
Efter utfodring av alla djur skulle jag och systeryster på gymmet, hade precis kommit upp och skulle byta om så ringer C att utfodringen jävlas…Förvånad? Nej. Såå dryg en timme senare efter jag stått och vaktat och hjälpt till att fösa på ensilaget kom vi iväg…Men ett träningspass fick jag till iaf ![]()
Dags att gå till sängs, min tur att mjölka imorgonbitti.