Konstigt, häftigt, himmelskt

God morgon.

Vilken fin kväll vi hade igår.

Vi var bjudna på middag. Och inte vilken middag som helst utan strutsmiddag. Ja precis, struts!

Det var X-maskiner (dom vi köpt vår traktor av) som bjöd. Det finns en strutsfarm i närheten av dom där vi åt. Superfint ställe. Att man inte varit där och det finns så pass nära! Maten var himmelsk.

Lilla P satt med en stund innan han blev kvällstrött och gjorde natt i vagnen.

Vi somnade på stört när vi kom hem sent på kvällen. Sent för att vara småbarnsfamilj och ha en lagråd att gå upp till tidigt tidigt.

Nu har vi söndagsmorgon.Vi skyndar inte att klä på oss utan går runt i pyjamas och morgonrock. Det ligger en lilten P i pyjamas och gymmar som en tok, har morgonsnack med Lilla My och drar Sniff i svansen.

Mamman bloggar och äter morgongröt. Båda väntar på pappan som vi hoppas kommer in till oss snart.

Trevlig söndag på er!

Så himla häftigt, konstiga djur alltså. Det är som att de inte är på riktigt. Den där långa smala halsen med ett litet huvud på toppen till de där grova dinosaurusbenen och så mitt i allt så är det en fågel!