Fredag!

En halv arbetsdag har morsan haft idag. Pratat med kossor, gjort fredagsfint i lagårn och så.

Kom hem och åkte nästan direkt för att hämta den där Lilla älskade på föris. Nu är inskolningsveckan avklarad. Och det har gått bra måste jag säga. Han har blivit lite ledsen precis när man går men det går fort över säger personalen. Och det är ju skönt, men det gör ju ont i hjärtat att lämna den där annars så glada pojken gråtandes. Att han förstår att han blir lämnad. Men som sagt detta är nog som jobbigast för oss föräldrar för sedan går det ju bra. Han äter som en häst så det är ju ett gott tecken på att han är som han brukar!

Vi fick besök av kusin Nathalie och satt och surrade bäbis över en fika. Hon har ju något växande i sin mage och inte bara ett litet hjärta utan två!! Så spännande!

Och nu har vi gjort kväll. Middag i magen, Lilla P sover gott och mamman och pappan har mys i soffan. Vilka kvällar vi får kväll på kväll. Tillsammanstid med familjen, ovärderligt.

Trevlig kväll!

En reaktion till “Fredag!

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.