Adventsfika hos mor och far. Passar på att smyga hit och uppdatera. Fungerar fortfarande inte hemma hos oss ![]()
Men det var jag som hade lagårn imorse. Flera plusgrader men ett litet litet tunt vitt täcke hade lagt sig på backen. Fortfaranade mörkt ute när jag var klar. Kom in i huset där stakarna lyste, första advent, första december, huj vad tiden går!
Jag fick med mig C på en minipromenad (kors i taket!) och en hjälpande hand till att plocka enris. Hade tänkt fylla alla blommlådor på altanen om jag skulle hitta så mycket och visst gjorde jag det! Ett enrisparadis bara uppe i byn
Kajsa sprang som en iller i skogen! Överallt på samma gång.
Det viner i knutarna i det här gamla stora huset, kaffe och lussebulle i magen och nu är det dags att åka hem till gården igen. Trevlig första advent! ![]()
Himlanöjd med gårdagens gardinbyte ![]()


