(Sol)skenet bedrar

Jag vet inte vart jag ska börja. Flashback från förra årets helvetesvinter, typ. C är dålig så han låg i soffläge. Jag tog mig ut efter frukost. Strålande vintersol, åå vill-åka-skidor-känlsa! Nej kanske inte i -16 men ändå, det sååg fint ut. Men skenet bedrar. Orsaken till att jordfelsbrytaren gick igår var att en skarvsladd gått sönder som går till motrovärmaren för traktorn. Den har alltså hängt där i typ 2 månader utan att något har hänt men natuurligvis just när det blev kallt, när något kan hända om den går av och det blir strömlöst, ja då är det på tide! Så för att få igång traktorn för att kunna utfodra fick jag leka elektriker.

I väntan på att traktorn skulle bli varm tänkte jag pumpa ur förbrunnen. Gick ej. Fruset i slangen, IGEN, precis som förra gången. Avrinningen kan ju inte fungera som den ska! Less P? Japp! Kallt och jävligt också med den där fina hånleende solen som inte värmer ett dugg! Gick in och fikade. Sugen på att ta sig ut sen igen? NEJ. Men man måste. C kände sig lite bättre så han kom med också. Vi fick lös slangen som nu ligger inne på upptining. Och så var det ju det där med vattnet. De knastrade i alla ledningar, genomfruset hela vägen… Istället för att skruva ner alla ledningar kom vi på badkaret. Så det har vi burit in som sinkorna dricker ur. Fyller bara upp det med en vattenslang. Kalvarna är så få nu så de kan man bära hinkar till.

Sedan var det dags för mjölkning igen. Det kändes värre än imorse och när jag kom in hade temperaturen mycket riktigt krupit ner lite till. -19.

Vi hade möte på Brandstation ikväll men som jag inte hann med på. Jag fick mjölka eftersom att C är lite dålig. Men jag drog på gymmet efter lagårn. Min fristad, träningen. Inga tankar på något som har med kor, skit eller jobbiga problem finns i huvudet. Bara jag mot mig själv. Fokusera, pressa. Intervaller på bandet, inte så kul att kuta ute i denna kyla.

Jag är så trött nu, och att det ska vara så svårt att komma i säng i tid?! Men men nu är jag här och ska snart slå igen mina blå. Termometern visar nu -21. Inte så pigg på att mjölka imorgonbitti. Godnatt.

Snodde ihop en stoor sallad till middag men massor av smått och gott, mätt blev jag!

Avskyr kylan

-14, usch och fy! Egentligen ska man inte kolla på termometern innan man går ut, bättre att inte veta. I mjölkgorpen går det bra men så fort man går ut för att skrapa bås, hämta kor eller ge kalvar fryser händerna till is på en gång.

Igår när jag kom till lagårn hade jordfelsbrytaren gått och det var svart i lagårn, PANIK! Vattnet! Slutar cirkulationen fryser de där smala ledningarna på nolltid. Sprang ut och kollade och som tur var fanns det vatten så frid och fröjd tänkte jag. Men imorse upptäckte jag att det är fruset till sinkorna och småkalvarna. angel Fick bära några hinkar så de kunde dricka lite. Så då vet vi vad som står på att-göra-listan idag… Även lite problems med skiten.

C är inte så pigg, nått med magen blush Får se hur man mår idag. Känns inte så kul att börja med sånt klater själv.

AVSKYR KYLAN.

Tur att det är varmt och skönt inne i huset.