Båda mamma och pappa var här hela dagen igår. Inte bara tog em mjölkningen utan gjorde en massa andra saker också. Allt sånt där småfix som står på att-göra-listan men är väldigt långt ner på prio-listan…Men som man stör sig på precis varenda dag, flera gånger! Och tänker, det där måste jag fixa… Vi är så himla tacksamma för den hjälpen! Tack mor och far ![]()
Lite rutinjobb idag. Ströa, halma, pappersarbete och sånt. Jag mjölkade i em. Skönt att vara tillbaka hos korna ![]()
Måste ju berätta att när vi kom hem igår kväll, invigde C sina nya springskor. En vecka tills starten går på Toughest… Nåja, bättre sent än aldrig!
Vi gick en prommis och passade på att springa ett par intervaller. Snabb som tusan är han C men kondisen är ju kanske inte riktigt på topp. Men tjurig är han så han kommer nog fixa det, tror vi kommer vara ganska jämnförstörda båda två när vi kommer i mål…!
Nu säger jag godnatt och ställer väckaren på tidig, tidig morgon.
Så himla härligt att ge sig ut i skogen, naturen efter ett par dagar i stan. Andas frisk luft, som doftar underbart.


Klara, färdiga, gå!

Kajsa fick också vara med och kuta såklart. Tog tid på henne också och hon var dubbelt så snabb som mig..















