En fin eftermiddag fick vi idag med både regnskurar och solsken. Vi prickade in en lucka och tog kaffekoppen med oss ut i solen
Vi liksom svävade lite på moln efter att ha varit nervös över kontrollen så vi unnade oss lite lugn tid. Seminerade tre kvigor och tog sedan mjölkningen. C grejade lite på plan, har beställt ett par gruslass så nu är det finfint där bakom
Han och Jag ❤


Jag drog direkt på gymmet efter lagårn och har nu landat hemma, lite skakis i axlar armar efter en drös chins och armhävningar bland annat.
Jag har fått lite kommentarer på Grädde på moset-inlägget. Jag blir så glad att höra att ni är så medvetna om vad ni handlar!
Självklart blir det ju lite så att jag snöar in mig på Norrmejerier eftersom att det är dit vi skickar våran mjölk. Norr om Härnösand är det ju Norrmejerier som gäller så det är ju ett ganska stort område.
Ni som bor söder om är det ju Arla som är störst. Arla är så himla stor och finns ju snart i hela världen känns det som men för att veta att ni köper råvaror från Svenska bönder så titta på märket! Den röda Arlakossan garanterar svenskt innehåll. Det gröna Arla märket kan det komma från lite varstans, då får man titta efter. Sen finns det ju mindre lokala mejerier också. Falköping-, Gäsene-, Emåmejeri. Detsamma gäller både ICA och COOPs egna märken. De kan vara olika innehåll. Ena gången kan det vara Tyskt, andra Österrikist och tredje kanske Svenskt innehåll.
Det är ju nästan jobbigt att gå på affärn snart när man måste titta på varje förpackning vart maten kommer ifrån! Det är inte bara mjölk och mejeriprodukter, det är allt! Men att hålla sig till det lokala vet man ju med säkerhet vad man stoppar i sig
Kram till alla matfantaster och ni som värnar om en levande Svensk Landsbygd!
Nu ska jag krypa i säng, godnatt!
