Jag blundade lite för jobb nån timme och åkte till Fanny. Hon var ensam hemma (hon bor hos mamma och pappa nu) så jag kom dit och vi fikade massor och pratade om allt och inget, himla trevligt. Inget ko-snack och inget jobb, det kan vara skönt ibland det också.
Men sen var det hem för jobb. Skulle ”lite snabbt” kolla igenom det nya betet vi har fått till i år som gränsar till vårt nuvarande till korna. Men det var ju inte bara, såklart. Tråden låg efter backen, tjock ståltråd, stolpar som var av och så måste jag öppna upp en hel sida så våra kor kan komma in på det betet och det behövs då mer tråd så man kan länka ihop fållorna på ett nytt sätt.
Skit. Dags för mjölkning. Inget nytt betessläpp ikväll. C och company kom hem och åt middag. Vi samarbetar med en annan bonde som hjälper till att slå, går ju dubbelt så fort! Och traktordrängen Viktor som bär ihop balar. De är ute och kör igen men har inte så himla mycket kvar innan allt är slaget.
Jag gjorde en ny liten fålla till Lovis och Mini och flyttade över dom nu ikväll. Tog även en liten kvällsprommis med sinkorna och öppnade upp till lillgläntan i skogen så de får nytt att beta.
NU ska jag sova!
Lilla gläntan
Såhär fint gör dom! Det är nu gärsbevuxet i princip överallt på hygget. Skogen togs bort -02 