Vaknar till något tråkigt

Ännu en sovmorgon för preggot. C har kommit in i det där att kliva upp på morgonen, till slut. Han har svårt där på hösten att komma in i den morgonrutinen, när han inte har så många morgonmjölkningar under sommaren. Men nu så.

Men det var ju inte den trevligaste dagen att vakna till. Det kom kraftfoder igårkväll. Påfyllning av den lilla säcksilon med kvigfoder bla. C kom ut imorse och såg till sin förskräckelse att det mesta ligger i en hög UTANFÖR silon, tre ton…jippi.

Så vi har ägnat dagens första arbetstimmar till att skotta kraftfoder. Vi som skulle komma igång och göra så mycket som möjligt på inredningen, men det är ju som vanligt. Det går aldrig som man tänkt sig och det dyker alltid upp nått oväntat som får prio ett.

Men nuså, ett provisoriskt fack har byggts och kraftfodret är nu på torr mark under tak. Så nu efter snabb kaffekopp ska vi ut och sätta upp grindar.

Ikväll ska vi iväg på trevligheter, det ser vi fram emot! Massa göra innan bara så dags att ge sig ut till arbetet. Trevlig lärdag!