God morgon alla ni.
Efter den fina hösten vi haft har November kommit och levt upp till den sedvanligt gråa och tråkiga månaden. Det är surregn var och varannan dag. Men det hör ju till det med. Gråtrist innan snön kommer. Och apropå snö. Det blir inte den vanliga ”lugna” perioden i vinter (inte för att vi har direkt någon lugn period på den här gården med allt som jävlas vintertid) vi ska köra plogsvängen på en del av vägarna här i Nordingrå. Det kommer säkert att bli ännu mera trixande och pusslande i vardagen med mjölkgård, bäbis och så snösvängen. Men det är extra pengar in. Pengar som det är ont om nu.
Så vi hoppas att det kommer ”lagomt” med snö. Så pass att det blir lite körning men inte föör mycket så C får vara ute hela tiden!
Jag har kommit in från morgonens mjölkning och ätit morgongröten. En kaffekopp slurpas det på och snart ska jag ta en nap på soffan med min góunge. Länge sedan jag tog en förmiddagssovning och nu känns det att det är dags.
Sedan får vi se vad dagen har att erbjuda. Kram så länge!
Traktorn har fått kedjor på alla fyra däck och plogarna är hämtade (ja en sidovinge ska sitta på också) så han är rustad för snö.