Vårskrik

Hemma. Kväll. Jättesnart få lägga sig i sängen.

Dagen. Lite utgödslingsgejs, såklart. En huydralslang som gått sönder till kulverten som åkte och lagade och bytte ut, Mission hötussupptagning (INNAN det hanmnar i pumpen och det blir stopp) och städat ute på gården.

C gick ner i brunnen och lasta i tussa i en hink som jag sedan hivade upp och tömde.




Vi fick besök också! En gammal klasskompis som jag inte träffat sedan vi gick ut högstadiet hade vägarna förbi och svängde in. Verkligen jätteroligt att han tog sig tid att göra det laugh Hoppas det bli fler gånger!

Jag tog eftermiddagsmjölkningen också. C for på nått möte. Det blev gymmet direkt efter lagårn men det kändes inte alls bra. Seg, trött och inte hundra i kroppen. Känns som att det är en förkylning som ligger och spökar. Tog det lungt, lite magövningar och körde pullups, 9×3! Nöjd laugh

Vill.Inte.Bli.Sjuk. Så jag gav mig från gymmet och gjorde en dunderdrink på apelsin, mango, banan, ingefära, mjölk och lite proteinpulver choklad och körde i mixer, mums! Vitaminbomb som jag hoppas ska hålla det obehagliga känslan i kroppen från att bryta ut. Och så sömn såklart! Har inte förhandlat med  än men hoppas på att han kan ta imorgonbitti….

Något betydligt roligare! Jag släppte ut hönsen idag! laugh Snacka om vårkänlsa wink

Lykades fånga Mr.Tupp i hans vårskrik wink

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.