Större utbud

Efter en god sockerkaka och en lite lugnare P åkte jag hem från mamma idag. Vi satt och kollade tjurar. Vi har aldrig använt Ayrshire förut (det är egentligen en annan ras) eftersom att vi har velat hålla våra SRB så rena som möjligt. Men då de är godkända i stamboken och utbudet blir betydligt större och bättre än Vikings tjurar (tycke jag) så hittade vi några kandidater hos Semex.
Gjorde en beställning av lite förnödheter från Bole och när C kom hem tog vi en mysig powernap på soffan innan lagårn.
Det har regnat idag, skurar, stora skurar. Inte bra för de vi har slagit som ska balas imorgon, men inget att göra något åt.

Nu ska jag sova, det ska bli skönt, som vanligt. Godnatt!

Lovis och Mini har betat upp gräset där de går nu och jag orkade inte göra iordning något nytt så de fick maten serverad ikväll, med lite godis på toppen!

Sliter mitt hår över SRBtjurar!

Kossorna är mjölkade och jag sitter vid frukostbordet. Gröt och ägg gör gott i en hungrig mage. C ska precis åka iväg och bala 😏åt en bonde i närheten så han blir borta hela dagen. Jag har ju den där listan som det inte finns nått slut på så det är bara att köra på 😊

Jag har precis suttit och kollat lite på tjurar, måste beställa till SRB-korna, de brun/vita. Men. Det. Finns. Ju. Inga. Jag sliter mitt hår!! 

Vi som har en sån liten del av de bruna i vår besättning, gillar ju de svarta mest 😁 men vi har sparat de allra bästa, kul att ha de bra, fina kvar. Men det blir problem när man vill hitta en bra tjur till de här damerna nu, känns ju som man går bakvägen! Jag vill ha kropp, kroppsdjup och reslighet, en stark bra kropp, så de får plats mycket mat vilket gör att de äter mer och mjölkar mer. Vi har otroligt bra juver på våra ska jag skryta med men det är ju inte det lättaste att hitta! Antingen är det svagt ligament, supertätt mellan spenarna eller korta smala. Samtidigt är det viktigt att ha bra mastitresistens och dotterfertilitet. Det är de här sakerna som jag tycker är vikitga, som jag kollar efter. Alla har vi olika fokusområden och olika syn på vad man anser vara viktigt att avla på. 

Hittar man väl en som skulle kunna vara bra ja då finns det nått bottennapp på en egenskap som man egentligen inte tycker är nån fara men det kan vara ett så lågt värde att man inte vill använda tjuren bara för det. Eller så stämmer inte härstamningen…Som sagt, att hitta en bra SRB-tjur är som att hitta en nål i en höstack, tycker jag! 

Mamma som fortfarande tycker att det är himla kul med aveln har bjudit mig på förmiddagsfika så vi ska sitta och titta lite tillsammans. 

Så nu måste jag plocka ihop kossor, på papper, och ge mig iväg. Hon behövde ägg till sockerkakan så bäst att jag åker på en gång 😊

Ha en bra dag! 

Här är gammkossan 259 Rosina. 13 år gammal. Förra året fanns sju(!) generationer, levande samtidigt, inte världens snyggaste och mjölkar inte huur mycket som helst men snacka om hållbar! Aldrig några problem, friska, starka och tar sig dräktig på en gång 😊 Här är hon ute på sinkobetet. Något som hon alltid prickar in i dräktigheten, Queen av hygget!