Fullspäckad dag

Nu har alla kvigor var sitt halsband med en transponder. 6 dagar måste de gå innan vi kan börja se nånting, den behöver det för att samla in hur de beter sig normalt. Sedan kan man börja se förändringar när de är brunstiga (de får högre aktivitet).

Blandade foder och pumpade skit igår. Sedan tog jag några lediga timmar. Åkte på gymmet och körde ett riktigt bra benpass (känner av det idag wink) sedan kom Fanny och vi färgade håret på varandra. Den hemska utväxten är inte lika tydlig och det ljus, ljusa är inte lika ljust smiley

C hade som sagt lagårn och efter det var vi bjudna till mormor och morfar på mat. Mamma och pappa och moster och kusiner var också där. Jättegod mat och mysig kväll med släkten som vi avslutade med att spela bole, inomhus!

C var upp imorse och jag har fått mig en sovmorgon smiley

Godmorgon!

 

Ny färg smiley


Blodigt allvar!

Läktaren

 

2 reaktioner till “Fullspäckad dag

  1. Inte än men antar att det kan öka nu till sommaren pga den milda vintern. De förstör otroligt mycket men det finns inte så mycket att göra åt det.

    Gilla

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.