Bra deal

Efter fikat var det dags att halma till sinkorna, utfodring och sedan mjölkning. Det var egentligen C som skulle mjölka men han kom på en sån där bra deal igen så jag får en sovmorgon igen imorgonbitti wink

Efter lagårn blev det raka spåret till gymmet. Efter ett grymt bra benpass var det både behövligt och otroligt gott att äta!

Nu en dusch sedan sängen, godnatt!

Redo för ett lagårdspass!

Dumma ko

Skönt att få sova kvar imorse. Hörde knappt väckaren wink Tog en kopp kaffe i personalrummet efter frukost innan vi gav oss ut. Jag seminerade en kviga och gick runt lite med ryktborsten. Vissa älskar det! Medan andra tycker att det känns lite obehagligt att bli ryktad. C håller på med taket som snart är rivet.

Nu är det fikapaus. Himla trevligt att titta ut genom fönster, det snöar! Hoppas det här betyder att man kan ta fram skidorna snart smiley

Ni vet den där hatkossan jag har? Hon som verkligen hatar mig. Spottar kraftfoder och sparkas. Jag har ju vunnit över henne, hon sparkas inte längre för att jag har övertaget. Men igår när jag mjölkade, dippade spenarna med skum som vanligt men när jag ska torka smäller det! Världens spark från ingenstans. Hon sparkar så att handen kläms mot järnröret på inredningen, aj. Åå vad jag skällde ut henne…! Dumma ko.

Glad att det bara blev en liten blåning. Det har kunnat bli mycket värre!

Lite kvalitetstid hos kvigorna, har mysigt med en gosig mule smiley