Ovärderligt

Tre timmar sömn till fick jag. Klockan hade hunnit bli mitt i dagen när jag vaknade. Tog en liten prommis med Kajsa och skulle möta C när han åkte på affärn men blev upplockad på vägen av mamma och pappa som var påväg till mormor och morfar. Vi hängde på och fick gott fika 😊 

Väl hemma igen skulle C utfodra. Död traktor. Jag hade glömt tändningen på igår…Dumt, klantigt P. Så den sattes på laddning. 

Det var uppehåll från regnet så jag tog hinken, cykeln och Vovven och begav mig till blåbärsskogen. Inte jättemycket bär men visst fanns det. Stora fina. Blir lite arg på mig själv då jag blev less nästan på en gång. Blåbär tar sån tid att plocka innan det blir nått i hinken! 

Men jag satt där och tänkte att tänk vad värdefullt det här är. Att bo såhär. Bara ta hinken och ge sig ut en sväng och komma hem med bär. Skogen, naturen. Jag skulle inte vilja bo på något annat sätt, ovärderligt. 

Jag var ute i en timme och fick ihop en liter…Inte mycket att hurra för men det är ju en liter i alla fall, handplockade från Åsäng 😊 Kanske hinner man ut en sväng till innan säsongen är över. Vovven jag hade med mig var överfull med överskottsenergi. Hon kutade runt, runt, hoppade över stubb och sten, slängde sig i vattenpölar och bäckar men kom till mig då och då och hämtade andan och fick ett blåbär. Skönt att hon kan motionera sig själv när man inte springer själv. 

Traktorn startar inte. Balklämman sitter ju på den också så vi fick skruva bort skopslåssprintarna och lyfta av den med handkraft så vi kan utfodra med andra traktorn. Jag la i balar när C var mitt i mjölkningen. 

Nu har jag lagat mat. Jag snubblande över några kantareller också där i blåbärsriset och det räckte precis till att göra en kantarellsås. Till den blir det köttfärslimpa med köttfärs från gården och kokt potatis. De skulle man ha haft eget också, potatis. Snacka om att det skulle ha blivit en närproducerad middag! Men potatisen är härifrån trakten också så inget att skämmas för 😃 

Köttfärslimpan gosar till sig det sista i ugnen och jag ska hoppa in i duschen innan C kommer in. Trevlig söndagkväll på er! 

Sen natt och tidig morgon

C hade en helledig dag igår. Han blev lite sjuk i magen. 14 timmars sömn och en dag i soffan. Välbehövligt! 

Över dagen gjorde jag inte mycket heller. Vi gjorde pannkisar till lunch. Jag tror man kan kalla det craving. Pannkaka, våfflor med grädda och sylt, heaven! 

C steker pannkakor. Varför stå om man kan sitta?!



Utfodring innan lagårn och sedan mjölkning igen. Efter lagårn blev det dusch och tillpiffning inför en kväll på Mannaminne med  Black Bush. P agerar chaffis såklart, även till mor och far. Trevlig kväll med fina människor och bra drag från bandet! 😊 

Blev bjuden på nattmacka hos mamma och pappa när det var hemskjutsade innan jag kom hem till sängen. Natt. -Alarmet ringer om 2 timmar och 25 minuter från och med nu. Fick jag som svar då jag ställde väckaren. Somnade bums och hade inte alls någon lust att kliva ur sängen när de där två timmarna hade gått. Men kossorna är nu mjölkade och jag sitter med morgongröten.

Regnet står som spön i backen. Vi hade tänkt hämta hem kvigorna från Fällsvik idag men håller det här i sig tror jag vi skjuter på det till imorgon. 

Nu ska jag krypa ner i sängen igen! Ta igen lite sömn. Hoppas ni får en fin söndag.