Att känna sig nöjd över dagen

Ligger i en renbäddad säng, nyduschad och himla nöjd efter dagen. Klara med foderbordet! C gjorde klart och jag tog mjölkningen.
Han gjorde kväll lite tidigare, passar på nu när jag fortfarande kan jobba.

Hittade mat i frysen som fick bli middag i en hungrig mage. Så himla viktigt att äta bra nu med bäbis i magen. Så några små matlådor har jag faktiskt fått till till såna här dagar. Kommer in hungrig och inte orkar laga nån mat/finns ingen/har inte planerat nån mat.

Fejade undan lite tvätt också nu ikväll men nu är energin slut och tur är väl det, dags att sova! Godnatt hörrni!

Ett lass grus tippas av. Visar imorgon hur det blev när det nu är klart 😃

En kickstart

Hejsan hejsan. En fin sovmorgon fick jag till i morse. Och jag känner att jag har energi idag! Yeay 😃

Vi har gjort en veckoplanering när det gäller jobb, det som ska hinnas med i veckan och hur vi ska lägga upp det. Försöker få in det som rutin, vilket är lättare sagt än gjort! Gjorde det för två (?) veckor sedan också och det gick sådär. Det skiter sig ganska fort då det hela tiden dyker upp oförväntade saker som måste gå före. Men flera saker är strukna på att-göra-listan så det känns ju bra, trots att den är ju påfylld så den är längre än för två veckor sedan men så är det. 

Och idag har vi kommit i gång riktigt bra. En struken punk redan och nu tar jag lunch. Och till och med riktig lunch! Blev över från middagen igår, något vi också måste bli bättre på, foodprep! Planera mat för veckan. Också lättare sagt än gjort…

Jag har fixat vatten till kvigor och sinkor som vi nu stängt in i hagen på gården, de kunde gå ner till sjön förut. Flyttat vattenkaret från hygget och dragit om vattenslangen. Sedan har vi grejat vid foderbordet som är tänkt att ska bli klart idag. C har spikat och spikat och nu är han och lånar en tippvagn så några lass grus kan köras hem, sedan lite snickring till och sedan ska det vara klart. 

Så nu hoppas vi att det fortsätter att flyta på så bra som det gjort på förmiddagen och att vi kan stryka en till sak på listan, det är ju härligt att kunna göra det! 

Så vi har verkligen kickstartat den här veckan, hoppas det kan hålla i sig, i alla fall ett tag så blir vi nöjd 😊 

Eftersom att sinkobetet/hygget är på andra sidan vägen går vattenslangen genom en vägtrumma. C glömde den lilla detaljen i fjolhöst att knyta ett snöre i änden av slangen innan man drar den tillbaka så att det till våren bara är att knyta på och dra igenom slangen igen. Så ni kanske minns att vi försökte få igenom snöret med C´s radiostyrda traktor men förgäves så han fick helt enkelt krypa igenom. Men nu så är snöret igenom och fastsatt på båda sidor så det ska gå smidigt till våren! 

Jag hade både katt och hund med mig som sällskap.