Nu är det intensivt här. C kör nästan dygnet runt. Det går segt tycker han, det tar tid. Men det är ju faktiskt mera vall i år att slå än i fjol så det är ju inte så konstigt. Så nu är det lite pusslande att få ihop vardagen. Skörd, kor och bäbis. Drängen kunde i ta någon mjölkning igår. Så igårkväll åkte jag med Lilla P igen till hans mormor och morfar. Vilken tur att de kan ställa upp och vara barnvakt när det behövs!
C körde till fyra imorse. Drängen kunde inte ta mjölkningen imorse heller så det var jag som fick kliva upp igen. Den här gången lämnade jag Lilla P inne i sängen med C.
Tyckte att det såg ut som att alla kossor var hemma imorse men på slutet saknades det sex stycken. Precis som igår. Bara att börja traska till bete läängst bort och hämta. Lite less på det! När de går där borta hör de inte när man ropar heller. I fjol tror jag inte vi behövde hämta korna en enda gång på hela sommaren, de kom själv vid mjölkningstid, så man är väl kanske lite bortskämd från det. En morgonpromenad fick jag mig i alla fall.
Jag möter den finaste synen när jag kommer in. Mina två pojkar sovandes i storsängen. Denna kärlek alltså. Jag kröp ner hos dom en stund innan vi alla klev upp.
Idag kommer balmaskinerna att börja bala. C fortsätter att slå och hoppas på att hinna klart idag men tveksamt om det går. Hoppas kan man alltid!
Vackra vyer här i Nordingrå.
ni kämpar och hÅller i ❤️ en eloge till er många kramar
GillaGilla
Fin blogg
GillaGilla