Året då inte en enda julgodis har bakats, pepparkaksdegen ligger i sin plastpåse i kylen och den inflyttade Nissen har varit ovanligt lugn på bus. En ladugård har färdigställts och kor har flyttat in istället.
Men granen står stämningsfullt inne, stakar i fönstren och barnen spända och på julafton och tomten. Vi klär upp oss i klänning och skjorta och bara det, att få klä sig fint är ju stort i sig, både för stora och små.

Vi firar jul i år som nyuppstartade mjölkbönder. Hemma på gården för enkelhetens skull med barn och robot. C tog lagårn på morgonen och eftermiddagen och jag hade en premiär-seminering i nya ladugården, som blev smått katastrof men det berättar jag om sen! 😅
Moster Fanny och Mikael var med en stund över dagen och så mor och far. Lugnt, mysigt och alldeles lagomt.




Kvällsrundan i lagårn var harmonisk och korna skötte sig fint.
En fin jul i sin enkelhet. Nöjda barn och det är ju det som räknas.
Nu ska vi ut till lagårn allihopa!
Önskar er alla en god julhelg!
Tack och God fortsättning!
Hasse
GillaGilla