Helg i Umeå

Det är söndag och vi vaknar upp hemma i sängen.

Går på knarrande, kalla trägolv ner och sätter på kaffe. Dagens frukost blir bananpannkaka då mjölken surnat i kylskåpet.

Vi har haft två fina dagar i Umeå hos Fanny. Bott i modern lägenhet, gått på stan i kappa och fina handväskan. Haft fredagsmys med gosiga barn och höjdpunkten, de där timmarna på badhuset!

En god middag tillsammans innan vi igårkväll styrde kosan hemåt igen. Barnen i pyjamas och båda sov innan vi ens hade kommit ut ur stan.

Så skönt att komma hem så vi har hela dagen här hemma idag.

Och den där insikten. Att det är supertrevlig att åka till stan, då på gator och in i fina butiker. Men bara för en liten stund. Att kalla hemma i en trappuppgång till en lägenhet det kommer aldrig att hända. Jag känner mig så felplacerad. Oavsett hur fräsch och fin lägenheten är man kommer in i så känns det inte rätt.

Nej ett knarrande trägolv, stora rum och en dörr att kunna gå barfota ut ur till en gård där det är bara vi – där ska jag bo.

Men alla är vi olika. Och tur är väl det!

Så vi tackar Fanny med sambo för en fina dagar vi kan prata länge om ❤

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.