Djurflytt, farsdag och en första dag.

En helg. Hemma med hela familjen.

På lördagen skjutsades Lilla P till livets första barnkalas utan föräldrar. Det var spännande och anmärkningsvärt!

Mormorn hämtade upp lillasyster en sväng för ett besök på vintermarknad, bara hon och Hedvig. Spännande för henne att få åka iväg själv.

Så helt plötsligt var vi ensamma jag och C för ett slag. Vi passade då på att flytta lite djur. Djuren som varit på hygget på andra sidan vägen fick flytta över till ”rätta” sidan.

Alltid är det extra spännande att flytta djur när de ska över en väg. Men dagstrafiken var väldigt lugn och inte en bil kom under tiden. Och djuren skötte sig exemplariskt också! Att få med sig alla genom en öppning där det suttit tråd är ingen självklarhet. Särskilt med ett gäng småkalvar som ska behålla lugnet och springa rätt.

Foderhäckarna var laddade på andra sidan och de gick mot maten. Plus att några av dem, typ det coola mjölkkorna visste precis vart de skulle gå och visade vägen.

Lugnt och sansat! Då är det roligt att flytta djur!

Och igår hade vi en riktig söndag. Hälsade på Gammelmormor och handlade mat.

Och medans far och son gick ut för att utfodra lite och fixa vatten så tog jag och dottern en vila på soffan. Gudomligt skönt.

När lillan sedan somnat ute i vagnen passade jag och Lilla P på att baka en kaka till pappan och eftermiddagsfikat.

Slicka vispen, det bästa med att baka!

Så firade vi farsdag för pappan i familjen.

Min käre far ligger sjuk i lunginflammation (!) så han firar vi när han är piggare.

Idag är det måndag och en väldigt speciell sådan. Första dagen som preggoledig! Vi är hemma alla tre, pappan åkte till borta-jobbet igårkväll efter middagen då han hade tidig utfodring på schemat idag.

Vi får se vad vi hittar på idag. Nu är det dags att gå ut i alla fall!

Ha en fin dag!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.