Att bli lite ledsen i hjärtat.

NU är vi klara.

Lilla P skjutsades på Järnsta på förmiddagen och sedan hoppade jag in i Brum-brum med välten bakom. Det har varit en varm dag så jag har svettats i den där traktorn utan ac. Men det har gått bra! halvvägs igenom fick jag besök av Dina Försäkringar som gick igenom försäkringarna nu med hela omställningen och så.

Lite mat i magen och sedan ut igen. Farfar Hans hämtade Lilla P när det var dags för det och jag körde klart. Och nu är det alltså kart, vårbruket 2016. Lite sent men det vi har inte haft samma stress i år.

Och apropå stress. Det knöt sig lite i magen idag där jag åkte förbi lägda efter lägda med sådär tjockt, fint gräs. Jag stannade och kollade läget i strået och det är sådär perfekt. Skulle vi varit mjölkbönder nu skulle jag ringt till C; -Koppla slotterkrossen och kör!

Så att det bara står nu, orört gör liksom hjärtat ledset. Den där precisionen behövs liksom inte längre. De här späda, näringsrika gräset är inget som köttkor ska ha, de blir bara feta av det. Så det ska få växa ut lite mer innan vi slår det nu. Men det känns som så konstigt bara… 

​Axet ligger färdigt i strået men har inte kommit upp, perfekt.

Andra runt omkring börjar köra nu. Bla Borta-gården där C är de här dagarna. Min plan ikväll var att tillsammans med min chef åka och fixa naglarna! Hör ni så lyxigt, nagelfix! Något jag aldrig gjort tidigare. M, min chef, gör detta med jämna mellanrum. Långa färggranna naglar har hon jämt! Trots det jobb hon har, mjölkbonde. Så kan hon så varför inte jag? Men jag är lite mer diskret av mig och tänker inte skylånga utan bara fräscha till och så sånt där lack som sitter länge!

Så jag pussade på min Lilla och lämnade han med farfarn (vilken lyx det är att ha han här hemma alltså!) och åkte iväg. Mobilen laddade ur på vägen så jag åkte akut in på min Borta-gård för att kanske hinna haffa M innan hon åkt eller i så fall ladda upp telefonen så jag kunde ringa, jag visste ju inte vart jag skulle åka! Men där möttes jag av en M i lagårn. Inte alls redo för nagelfix utan kraftfoderslingan hade gått sönder så de höll på att jävlas med den. Ja inte kunde jag åka själv då och sitta på en stol och få naglarna fina när hon fick vara hemma och greja med trasiga, viktiga saker. Så jag bytte om hjälpte till. Man är ju van det där, så fort man planerat något så ska det vara något som jävlas.

Så istället för att komma hem med fina naglar luktade de koskit som vanligt. Men jag fick ju tillfälle att puss på min C i alla fall som inte kommer hem om nätterna ens nu utan övernattar där när det körs för fullt.

Och nu ikväll en liten runda hos djuren. Skotta foder till de små och fylla vatten och så. Och nu tänkte jag försöka ta mig till sängen i någorlunda tid.

Godnatt, godnatt.

En reaktion till “Att bli lite ledsen i hjärtat.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.