En skön stund.

Vi fick besök av Malin igår. VI drack kaffe och pratade om ditten och datten. Jättetrevlig stund!

Så roligt att återfå kontakten med en gammal barndomskompis!

Fanny skulle ha kommit också på eftermiddagen, vi har ett litet projekt på gång men hon fick andra planer så jag och Lilla P blev ensamma. Pappa C var såklart ute och jobbade. Lillungen somnade så mammam for runt som en tok med både dammsugare och mopp och gjorde sovrummet skinande rent. Vi har ett ganska stort sovrum så det tar sin lilla tid. Tänkte fortsätta på nedervåningen när jag ändå var igång men då var Lilla Ps sovstunden över. Mamman blev tokslut struntade i alla ”måsten” och la sig på soffan. Snusade bäbis och bara mådde hur gott som helst. En skön stund.

Sedan bytte vi om, Lilla P och jag, och gick ut till pappan i lagårn. Vi höll han sällskap nere i mjölkgropen. Lilla P tittade storögt på kossorna och det tittade lika storögt tillbaka.

Idag hoppas vi att moster Fanny kan komma hit. Hon kanske är på att ta en prommis också som ser väldigt lockande ut då en morgonsol som lyser in genom fönstren.

Frukostgröten är uppäten och nu ska jag avverka ett litet träningspass här inne. Sen ska jag ta en välförtjänt dusch! God morgon på er!

Och ni! Missa inte Unga Bönder ikväll nu! Förra veckan blev vi bortknuffade av fotboll men nu kör vi kl. 21.00!​

En reaktion till “En skön stund.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.