Hå, så nöjd jag är nu alltså. Jag har varit ute på en efterlängtad springtur i ljummen augustikväll. Övervann en ihållande trötthet och tog mig ut. Med vagn med en unge i pyjamas och en glad vovve på sidan om.
Och nu sitter jag här i morgonrock, nyduschad med ett glas mjölk och en god apelsin.


Igår en heldag på Borta-gården. Matlagning när jag kom hem och sedan sögs all energi ur mig. Den där springturen jag hade tänkt mig gick inte alls att få till utan det blev en tidig kväll i säng istället. C’s kompis från Belgien kom igår eftermiddag också och ska vara hos oss några dagar.
Och imorse upp på jobbet igen. Vi fick mycket gjort under dagen vilket kändes himla bra då jag åkte hem lite tidigare på eftermiddagen än en vanlig heldag. Väl hemma hade C precis hämtat Lilla P på Järnsta som satt och åt mellis.
Vi åkte in i lilla centrum jag och Lilla P sedan för lite småärenden. Handla, panta, tanka med en dunk diesel till lilltraktorn och sånt.
En god, enkel middag lagades med kyckling i gräddås med dijonsenap och timjan. Tips!
Och så såklart den där springturen som avrundat denna dag på ett ypperligt sätt. Men nu, nu väntar sängen, godnatt!