
Såhär kan helgen sammanfattas. Snöstorm.
Drivor av snö, kallt glest hus med vinden rakt mot ”svaga sidan”, snötäcke i lagårn hos kossorna, memoryspelning och ett försök till ryggläkning.

C har vi fått haft hemma nattetid faktiskt trots detta inhållande storm och snöväder men dagarna har han varit iväg och kört. Han kör inte våra vägar här i området utan en bit bort som chaufför.
Men inatt verkar det bli sent. Men han kliver av jouren sedan så till veckan är han fri från snöjouren.

En sväng var vi ut idag också för lite gårdssysslor. C hann halma innan han åkte på snöröjning och vi gick ut senare och tinade lite vatten, skottade in foder och gav hönsen.
Ett besök sedan av kusin Nathalie med familj. Det bjöds på kärleksmums som jag och barn bakat på förmiddagen.
Jag hade en liten fråga på instagram (@mittlivsombonde) igår om tips på bra handkräm för sådär otroligt torra arbetshänder?? Fick många bra tips och kanske har ni som kikar in här men inte på min insta också nån favorit för torra vinterhänder?
Nu ska jag bara dricka upp mitt te sedan väntar sängen. En tidig morgon väntar och förmodligen en liten skottning för att komma från gården också.
Trevlig kväll!
Aloe Vera Propolis. Tveklöst bästa nånsin. Eliminerar torrsprickor o är inte en sån som gör att man är flottig o hal i timmatal
GillaGilla