Ett gäng smitare igen, men under kontrollerade former.

Nu har jag satt mig ner, slagit på Ernst här i bakgrunden på Play och gjort kväll.

Efter att kidsen somnat nu ikväll så har jag klippt gräsmattorna. Så stolt i år att hålla efter så bra alltså! Nu blir det inte sådär asmycket gräsklipp när man klippt så man nästan skulle kunna bala det (!), yeah på den liksom!

Annars har vi haft precis en sån där hemmadag igen. Kört en bal till tjurar, myst med kycklingar, ätit lunch ute i varm sol och så. När Storebror sov lunch så gick jag och Lillasyster en sväng till hagen. Gänget var helt plötsligt på fel fålla, där de inte ska vara så vi gick och kollade läget, hur och varför de kommit dit. Ett gäng smitare igen, men under kontrollerade former.

20628913_10214106147115619_2071780562_o

En skarv hade gått upp och de hade vandrat igenom helt enkelt. De mådde så gott är på sådden och där fanns det faktiskt lite att äta så vi bara lagade tråden så fick de vara där.20628938_10214106386761610_1289247986_o

När Lilla P sedan vaknade och vi fikat mellis så packade vi vagn med handduk och barn och så sprang mamman till Andra sidan sjön och badplatsen. En helt ljuvlig eftermiddag! Varmt i vattnet, eftermiddagssol när den är som bäst och helt lugnt på vattnet.

20629980_10214106386841612_1217182386_o 20623471_10214106388081643_691103283_o

Lilla P badade och badade. Simmade som fisk och hade så roligt med Kajsa som också fick hoppa i och simma efter pinnar.

Världens mest nöjda liten flicka satt på brorsans sida i vagnen och tittade på.

20641983_10214106388281648_1467902031_o

Och när tår och fingrar var russin på pojken så traskade vi hemåt igen.

Glad att det var över från gårdagens middag så det bara behövdes värmas på. Snodde ihop ett nytt bröd också innan maten! Hittade ett till sånt där filmjölksbröd vet ni som blivit en favorit i bakväg. Detta var dessutom helt utan mjöl! Havregryn och riven potatis! Kan dela med mig av receptet senare om ni vill. Sådär plätt lätt detta också!

Nu har pappa C kommit hem också, som dessutom gjort helg från borta-jobb, woho! I helgen har vi lite saker inplanerade och bara festligheter så det ser vi fram emot!

Nu är det godnatt från mig!

2 reaktioner till “Ett gäng smitare igen, men under kontrollerade former.

  1. Hej
    Läser med glädje din blogg nästan varje dag. Om tid finns vore jag tacksam om du ville skriva ner receptet på brödet med filmjölk å potatis. Ha en bra dag.
    Mary-Anne pensionär i Rättvik.

    Gilla

    1. Men så roligt att du kikar in här! 😊 Självklart kan jag dela med mig av det goda receptet! Det kommer inom kort! 😄 Kram!

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.