Vi har haft en sista hemmadag här idag. Lilla P är fit for fight igen och vi är glada att det inte blev den värsta sortens magsjuka. Med vilodagar och frisk luft så är han nu på banan igen. Igår en helt vanlig Liten P också så vi har grejat på som vanligt här hemma. Utfodrat kossor och lekt och myst såklart.
Uppdraget är slutfört också. Mission Julkort. Att få en snart tvååring att sitta still på den fläck man har tänkt sig och se någorlunda in i kamera, ja det är lättare sagt än gjort. Det blev inte riktigt som planen var men det vi nöjde oss med en av det många bilderna som togs.
En tomtenisse som tyckte att vi var klara med fotograferingen.
Hjälpa pappa att skruva är alltid en hit också. Och när Lilla P sov lunch hjälpte jag pappan med de sisita värmekabeln som skulle kopplas ihop i vattenledningarna. Nu väntar vi bara på elektrikern som ska komma och koppla ihop allt. Vi kör på värmekabel nu till vattnet i lagrån. Vi har haft cirkulering i alla tider och i alla tider så har det inneburit minst ett par gångers nedmontering och upptining av vattenledningar per vinter…Vi är rätt less på det om man säger så.
På eftermiddagen så åkte jag och Lilla P för att posta ett brev och passade då på att åka till grannbygden. Trädgården i byn har säsongsstängt så då får vi sponsra det näst närmsta. Några hyacinter och den vita julstjärnan som jag köper varje år inhandlades. Lite pyssel med det när vi kom hem. Även ett gardinbyte är gjort. Så nu är de sista spetsgardinerna nedtagna, bättre sent än aldrig säger man va!
Efter en dusch av både liten och stor P, ja och så pappan också när han kom in så åkte vi hela familjen på Julgröt, med lrfs lokalavdelning. Lilla P åt gröt för fulla muggar och sprang omkring med storbarna tills han blev alldeles rödblommig. Vår stora lilla pojke, i fjol vi var här låg han och sov i vagnen. Vad tiden springer iväg.
Och nu är vi hemma, den lilla är lagd och vi sitter och gäspar ikapp. Dags att ta sig till sängen. Imorgon väntar Borta-jobb för mamman. En fredag ovanligt nog. Men då det inte blivit någon dag alls den här veckan så passar vi på att ta en dag imorgon.
Så, godnatt säger jag!