Hej mitt i dagen!
Här sitter jag med lite matintag och båda kidsen sover ute i vagnen.
Det blev ingen sådd igår då det faktiskt kom regn. En dag man kunde tro att det var April och inte Juni med typ fyra grader och hagelstormar…Jaja, det kan ju bara bli bättre då!
Jag tog en tur till Lilla stan med Hedvig för ett litet ärende och mötte upp kusin Nathalie på en fika innan vi åkte hemåt och hämtade Lilla P på dagis. Med en eftermiddag ute i den ”härliga” vädret men vi gjorde en helt fantastisk upptäckt!
Årets första kalv är född! Helt gudomligt ljuvlig liten varelse!
En av våra avdankade mjölkkossor var alltså först ut. Vi väntar på en hel hög som vi trodde skulle börja kalva i mitten av Maj men det verkar segt.
Och idag har vi varit ner på förmiddagen, kikat på världssöt bäbis och skotta in mat till kossamu. C har börjat så med med hyrda grejer. Eventuellt blir det vältning för mig och kidsen sedan men de måste sovas färdigt och så först.
Så, ut en sväng nu tänkte jag och greja lite, fast lillasyster lär ju vakna vilken minut som helst så kanske jag grejar lite här inne med tvätt och så istället så länge, det behövs ju det med!
Trevlig fredag!