Tö och långväga besök.

Det var ett sånt där bra besök på Vårdcentralen igår. Jag åkte ju dit med vår lilla Hedvig då hon är så förkyld. Man vill ju gärna kolla upp en så liten. Men det var ju just det, en förkylning. Men det är klart att det blir lite extra jobbigt för en så liten människa att vara täppt  näsan och rosslig i halsen. Men visst är det skönt att ändå ha kollat upp det, så man kan slappna av lite. Hellre en gång för mycket än en gång för lite.

Och idag är det bättre för lillsnoffsan. Inte lika mycket snor att anda sig igenom. Mamman kände sig bättre också så en tur med vagnen blev i det otroligt härliga vädret! En kort, lugn prommis, bara för att komma ut och sträcka på benen lite i det härliga vädret. Bihåleinflammationen känns fortfarande av.

Det tinar fort nu! Och det är skillnad på vart i byn man är. Utanför vårt hus är det fortfarande lite snö på lägdorna men upp i byn i sluttande söderläge är det i princip borta.

17797673_10212816027143426_1078402801_o 17797856_10212816027303430_1241842517_o

När vi kom tillbaka från vår korta prommis så fick Lilla P leka ute och mamma satte sig med en kaffekopp på bron i såå värmande sol!

IMG_7148 IMG_7152 IMG_7163

Och så har vi varit ute en sväng på förmiddagen också. Lilla kusin Lotta och hennes mamma kom hit igår och ska vara hela veckan. Så vi gick en rundtur på gården och skottade foder åt kvigorna. Lilla P i sitt esse!

17797680_10212816086984922_964578592_o

Far och sons skitiga stövlar.

IMG_7146

Och nu har vi kommit från eftermiddagsblåsten. Natasja (C´s syster) och hennes vän ska laga middag ikväll, himla lyxigt må jag säga! Så vi fortsätter med lite inneaktiviter nu, kanske ritar en täckning och sveper dammsugaren över golvet, igen. Evighetsgöra den här årstiden, sand från vagnar, människor och djur!

Så, trevlig tisdagkväll till er!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.